ABANT İRFAN EĞİTİM VE KÜLTÜR DERNEĞİ

ABANTİRFANDER

2011

 

 

KOMİTELERİMİZ

 

 

Ahmet TÜRKAN

Genel Başkan Yardımcısı

 ve

Eğitim Komitesi Başkanı

 

 

 

 

 1. Eğitim Komitesi
 2. Kurslar Komitesi
 3. Kültür Sanat ve Gezi Komitesi
 4. İletişim ve Sosyal Medya Komitesi
 5. Genç Koordinasyon Komitesi
 6. Genç Kariyer Komitesi
 7. Genç Girişimciler Komitesi
 8. Genç Eğitim ve Kültür Komitesi
 9. Aile ve Çocuk Komitesi

  

GİRİŞ

 

Öncelikle kuruluşumuzun merkezi olan Bolu ilimizde ve sonrasında tüm yurt sathında organize olarak önem verdiğimiz geleceğimizi emanet edeceğimiz bu günün gençleri, yarının sanayicisi, iş adamı, yönetici, bürokratı ve siyasi hayata istikamet verecek liderlerin yetiştirilmesi amacı ile 8 Nisan 2013 tarihinde Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) -Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUYAM) ile Osmanlıca Kursu Protokolü imzaladık. Önümüzdeki günlerde; Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, İzzet Baysal Vakfı, Elginkan Vakfı,  İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk eğitim Merkezi,Sanayici ve iş adamları ve destek verebilecek şirketler v.b. ile koordinasyon yapılarak bu stratejileri uygulamak için projeler geliştirmek ve eğitim ve seminerler ile geleceği planlamak ve inşa etmek amacıyla görüşmelere devam edeceğiz ve ilgili kuruluşlar ile uygun projelere imzalar atacağız..

İlk etapta bizi ecdadımıza bağlayan en kuvvetli rabıta olan Osmanlı Türkçesi kurslarını Halk Eğitim Merkezi (H.E.M.) ile ortaklaşa planlayarak açmak ve kursiyerlerimizi eğitmek olmuştur.

Mart 2013 döneminde 3. sü 16 Mart 2013 tarihinde Dernek Merkezimizde oluşturduğumuz sınıflarımızda açtık.

Yeni üyelerimizin de katılımı ile yapılan genişletilmiş istişare toplantımızda Komitelerimize son şeklini verdik, yönetim kurullarını oluşturduk.

Derneğimiz potansiyel eğitimci, araştırmacı ve yönetim kadrosu ile Osmanlı Türkçesi Kursları ile sınırlı kalmayıp Arapça, İngilizce, Temel bilgisayar kullanımı, önümüzdeki yaz döneminde faaliyete geçmek üzere yaz okulları ve  etüt çalışmaları hedeflemektedir.

Bunun için Müfredat ve eğitim, sosyal etkinlik faaliyetleri Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı baz alınarak hazırlanmaktadır.

 Yaz döneminde farklı bir mekanda gençlerimizin eğitimlerine daha huzurlu, sıkılmadan ve şevkle devam edebilmeleri için cazip sosyal faaliyetler (Gezi, piknik, spor faaliyetleri) projelerimiz arasında yer alacaktır.

  

KOMİTELERİMİZ İLE NE AMAÇLIYORUZ

 1. Eğitim Komitesi:

Gençlere, Ailelere ve çocuklara yönelik, eğitim ve kişisel gelişim seminerleri planlayacağız. Belli aralıklarla tekrar edeceğiz. Anketler düzenleyerek sonuçlarını paylaşacağız. Sorunlu konularda araştırmalar yaparak projeler ve çözüm yolları geliştireceğiz. Akademik çevrelerle işbirliği içinde olacağız.

 1. Kurslar Komitesi:

Osmanlıca, Arapça, İngilizce ve Kur’an Kursları gibi süreklilik arz eden kursları düzenli olarak devam ettireceğiz. AİBÜ-SUYAM ile imzalanan protokol kapsamında Üniversitemiz dersliklerinde Osmanlıca Kursu düzenleyeceğiz. Bolu Belediyesi ve Halk Eğitim Müdürlüğü ile istişarelerde bulunarak ihtiyaç duyulan kurslar için dernek merkezimizde oluşturduğumuz sınıfları tahsis edebileceğiz.

 1. Kültür Sanat ve Gezi Komitesi:

Kültürümüzü oluşturan değerler konusunda araştırmalar yapacağız. Kültürel etkinlikler düzenleyeceğiz. Sanatsal faaliyetlere destek vereceğiz. İmkanlarımız nispetinde ilk etapta klasik Osmanlı sanatlarına ( Hat, Ebru, Tezhip, Minyatür b-v.b. gibi) öncelik vermek üzere sanatsal içerikli kurslar düzenleyeceğiz.

 1. İletişim ve Sosyal Medya Komitesi:

İletişimin ve sosyal medyanın revaçta olduğu günümüzde etkili iletişim teknikleri kullanarak hedef kitlemiz olan, aile, gençler ve çocuklara ulaşarak iletişim ve sosyal medya seminerleri, kişisel gelişim seminerleri vereceğiz. İletişimin sanallığından sosyal bireyler olmanın önemi üzerinde duracağız. Sosyal medyada olmayı amaç olmaktan çıkarıp araç haline getireceğiz. Toplum bilincini artıracak projeler geliştireceğiz.

      5. Genç Koordinasyon Komitesi:

Gençlerimize ulaşarak el birliği ile gelecek planları yapacağız. İlgi duydukları alanlara göre gençleri koordine edeceğiz ve hedefleri saptayacağız. Diğer komitelerimiz ile işbirliği içinde olmaları için gençlerimize destek vereceğiz. Projelerine katkı sağlayacağız.

 1. Genç Kariyer Komitesi

Gençlerin kariyer hedeflerini belirlemelerine ve izleyecekleri yolu bulmalarına rehberlik edeceğiz. Örnek genç kariyerlerin başarı hikayelerini paylaşacağız. Seminerler düzenleyeceğiz. Diğer komitelerimiz ile işbirliği içinde olacağız. Gençlerin kariyer hedeflerinin dinleyeceğiz. Projelerine destek vereceğiz.

 1. Genç Girişimciler Komitesi

Genç girişimleri destekleyeceğiz. Girişimcilik seminer ve eğitimleri düzenleyeceğiz. Genç girişimcilerin başarı hikayelerini paylaşacağız.

 1. Genç Eğitim ve Kültür Komitesi

Gençlerden oluşturacağımız komitemiz, gençlerin eğitim ve kültürel faaliyet taleplerini inceleyerek bu taleplerin en verimli ve etkili şekilde karşılanması için projeler üretecek ve diğer komiteler ile paylaşacaktır.

 1. Aile ve Çocuk Komitesi

Aile ve çocukların problemlerini inceleyecek ve destek projeleri geliştireceğiz. Çocuk gelişimi ve eğitimi seminerleri düzenleyeceğiz. Ailelere hem iyi birer ebeveyn olmaları hem de aile içi problemlerin çözümü konulu etkili projeler geliştireceğiz. Ailelerimize eğitim ve seminerler planlayacağız.

Tüm komite çalışmalarımızı sitemizde yayınlayacağız. Programlarımıza katılma imkanı bulamayan gençlerimize, aile ve çocuklarımıza da sitede yayınlayacağımız yazılarımız, videolarımız ve etkinliklerimiz ile ulaşmaya çalışacağız.

 

 

Her bir komitemiz kendi alanında projeler geliştirecek ve uygulanması için gerekli faaliyetleri yürütecektir.

  

ABANT İRFAN DERNEĞİ

KOMİTELER