Resmen 18 Mayıs 2012 tarihinde faaliyete başlayan Abant İrfan Derneği, eğitim faaliyetleri ile Bolu halkının takdirini kazanmayı başardı.

16 Mart 2013 Cumartesi günü açılan Osmanlıca kursu yaklaşık 400 kişi ile başladı. Kolay metinler, Türkçe İmla Kuralları, Arapça ve Farsça imla kuralları ve arşiv metinleri olmak üzere toplam 4 kurdan oluşan Osmanlıca eğitimlerinin bir kuru 64 saat yani yaklaşık bir buçuk ay sürüyor. Derneğin Osmanlıca Kursları, Hayrat Vakfı ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün yaptığı bir protokol ile gerçekleşiyor.  Abant İrfan Derneği ve Osmanlıca Kursu ile ilgili gazetemize bilgi veren Site Editörü ve Osmanlıca Öğreticisi Ahmet Türkkan, Osmanlı tarihinin sadece savaşlardan ibaret olmadığını, hem tarihi belgeleri hem de kültürümüzü öğrenmek adına Osmanlıca bilmenin önemli olduğunu kaydetti.

Neden Osmanlıca öğrenmeliyiz?

Yaklaşık 30 yıldır Osmanlıca kaynaklar üzerine çalışmalar yapan ve Geçtiğimiz yıl öğretici belgesi alan Ahmet Türkkan, neden Osmanlıca öğrenmeliyiz sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Osmanlıca çok fazla kaynağımız var. Bunların birçoğu yurt dışına çıkarılmış ve bize kapatılmış. Ama şimdi internetten yayınlıyorlar ve biz bunları okuyabiliriz. Tarihimizi bilmek çok önemli. Ancak sadece tarihimizi bilmek değil. Örneğin dün bir kursiyerimiz ev hanımıyım dedi. 1903 basımlı bir yemek kitabı var. Böyle bir yemek kültürünü görmek, öğrenmek istemez misiniz? Osmanlı tarihi sadece savaşlardan ibaret değil. Yaklaşık 50 çeşit kaynak var. Tapu kayıtları, tezkereler, nüfus kayıtları, kültür kayıtlarına kadar çok çeşitli kaynaklarımız var. Vatandaşlarımız bunları okumak öğrenmek istiyorlar. Bazı kursiyerlerimizin elinde Osmanlıca belgeler kaynaklar var ve burada ne yazdığını bilmek istiyorlar.”

Ev hanımı, öğrencisi, işçisi, akademisyeni bir arada

Abant İrfan Derneği bünyesinde gerçekleştirilen Osmanlıca kursuna Ev hanımından, üniversite öğrencisine, akademisyeninden, işçisine, emeklisine kadar birçok profilden vatandaş katılıyor. İşte o kursiyerlerden bazılarının Osmanlıca öğrenme isteklerinin nedenleri:

Nilüfer Güngör (NLP Uzmanı)

Osmanlıca bizim köklerimizi araştırmamız adına çok önemli. Elimize bir takım kitaplar geçiyor ama bizler anlayamıyoruz. Bunları okuyabilmek ve ecdadı anlamak adına buradayız. Bu kursu açanlardan Allah Razı olsun.

Dürdane Tez (Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi) Okulda aldığımız eğitim bizim için yeterli olmuyor. Daha ileri gitmek istiyoruz. O yüzden buradayız. Bu kursu açanlara teşekkür ediyoruz.

Ahmet Perçin (Emekli İşçi)

Ecdadı anlamak açısından yararlı olacağını düşünüyorum.

Hasan Sert (Tarih Bölümü öğrencisi)

Tarihin doğru ve yalan yanlarını bulabilmek araştırma yapabilmek için Osmanlıca öğreniyorum.

Etkinlikler ardı ardına gelecek

Başkan İsmail Özlübey önderliğinde yapılan eğitim ve kültür faaliyetleri kapsamında önümüzde ki günlerde ailelere “Çocuklarda mahremiyet” konulu bir seminer düzenleyeceklerini belirten Ahmet Türkkan “Osmanlıca kurslarımız ile başladık. Arapça kurslarımız olacak. Hat, Ebru sanatı gibi kurslarımız olacak. Ney kursu konusunda çok talep var. Önümüzde ki süreçte bunu da gerçekleştireceğiz. İnşallah bundan sonra ki ilk eğitimimiz “Çocuklarda mahremiyet” konusunda anne ve babalara yönelik bir eğitim olacak” dedi. Türkkan AİBÜ Rektörlüğü ile de iş birliği içinde olduklarını belirterek, önümüzde ki dönemlerde Osmanlıca kurslarının bir bölümünü üniversitede yapacaklarını söyledi. Derneğin önümüzde ki ilk etkinlerinden birisi de Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (S.A.V)’in doğumu için düzenlenecek. Dernek yetkilileri, 21 Nisan günü Necip Fazıl Kültür Merkezinde TRT’den sanatçılarında katılacağı bir program ile Kur’an-ı Kerim dinletisi ve ilahiler eşliğinde Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V.) hayatına yönelik bir sunum gerçekleştirecek.

KAYNAK : BOLUEKSPRES

http://www.boluekspres.com/icerik/haber.php?i=33796